"Альфа-груп" поглинає "Укрсоцбанк" - угода вже підписана

ABH Holdings S.A. ("ABHH"; опосередковано володіє 100% акцій Альфа-банку через холдингову компанію ABH Ukraine Limited – “ABHU”) та UniCredit Group ("UCG") оголосили про підписання угоди про передачу 100% акцій в ПАТ «Укрсоцбанк» в обмін на міноритарну частку в ABHH у розмірі 9,9%, йдеться в офіційній заяві «Альфа-банку».
«Структура угоди передбачає, що UCG внесе свій пакет акцій в ПАТ «Укрсоцбанк» компанії ABH Holdings S.A. в обмін на акції нового випуску, які відповідають частці володіння в ABHH рівній 9,9%, після закриття оборудки.
Угода передбачає певні права, які захищають інтереси обох сторін, що включають можливість для UCG призначити одного представника в Раду директорів ABHH та право ініціації публічного розміщення (IPO) ABHH. Додатково, сторони погодилися на механізм Put/Сall Option по частці UCG в ABHH після настання п’ятої річниці закриття оборудки.
Наступним кроком угоди буде отримання необхідних юридичних погоджень. Закриття угоди очікується у 2016 році», - констатується в офіційному повідомленні фінустанови.
За даними НБУ, на 01.10.2015 Unicredit Bank (ПАТ"Укрсоцбанк") займав 7-е місце в банківській системі за обсягом активів, які становили 43,1 млрд грн. Із них кредити юрособам – 15,5 млрд грн, а фізособам – 13,5 млрд грн.
Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 51,3%, по фізособам - 105,8%. За даними Fitch, на кінець І кварталу-2015 рівень NPLs (кредити з про строчкою більш ніж 90 днів) і реструктурованих позик у банку складав близько 80% портфелю. На кінець вересня-2015 значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 15,57% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).
За даними АУБ, за січень-листопад 2014 року збиток «Укрсоцбанку» склав 9,72 млрд грн. У 2014 році він задекларував збиток 2,66 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 3,366 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.
Торік у І кварталі «Укрсоцбанку» довелося збільшити власний капітал на 250 млн дол. Це відбулося фактично за рахунок переоформлення в капітал кредиту, отриманого раніше від материнської структури. Крім того, наприкінці червня НКЦБФР зареєструвала випуск та проспект емісії акцій ПАТ "Укрсоцбанк" на 5,5 млрд грн.
Додамо, що "Альфа-банк" на 01.10.2015 він займав 8-е місце в банківській системі за обсягом активів, які становили 41,9 млрд грн. Із них кредити юрособам – 23,3 млрд грн, а фізособам – 3,6 млрд грн.
Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 15,3%, по фізособам - 88,3%. На кінець вересня-2015 його значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 5,75% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).
За даними АУБ, за підсумками 11 місяців-2015 «Альфа-Банк» зафіксував збиток 2,57 млрд грн. У 2014 році він задекларував збиток 744 млн грн за нацстандартами фінзвітності та 2,2 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.
У грудні «Альфа-банк» повідомляв про збільшення його статутного капіталу на 3,1 млрд грн.
"Альфа-Груп" - міжнародна фінансово-промислова група російського походження. Її кінцевими бенефіціарами є, зокрема, Михайло Фрідман і Герман Хан (за даними НБУ, вони громадяни Ізраїлю), а також Пьотр Авен та Олексій Кузмічьов (громадяни Росії). Штаб-квартира банківського холдингу "Альфа-Груп" знаходиться в Люксембурзі. Він зосереджений на роботі, передусім, на ринках країн СНД.
Якщо "Альфа-Груп" вирішить об’єднати "Укрсоцбанк" та «Альфа-банк», то згідно з даними фінзвітності цих структуру на 01.10.15, активи консолідованої фінустанови могли б сягнути 85 млрд грн., в результаті чого вона могла б зайняти 4-е місце в банківській системі України, випередивши Промінвестбанк, але поступаючись Приватбанку, Ощадбанку й Укрексімбанку.
Разом з тим слід зауважити, що потенційний процес об’єднання фінустанов (у тому чи іншому форматі) буде складним і нешвидким, враховуючи великі масштаби бізнесу «Альфа-банку» та «Укрсоцбанку».
Зрештою не факт, що «Альфа-Груп» піде саме цим шляхом. Можливий і варіант збереження двох банків та закріплення за кожним з них певної спеціалізації (та, не виключено, "перегрупуванням" кредитних портфелів ).
Наприклад, «Альфа-банк», маючи більший портфель кредитів юрособам, міг би спеціалізуватися на корпоративному сегменті, а «Укрсоцбанк», маючи більший роздрібний портфель, – на роботі з населенням та, можливо, МСБ.
P.S. Глава правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко заявила, що поки фінальна крапка в угоді про придбання «Укрсоцбанку» «Альфою-Груп» не поставлена, «Альфа-банк» та «Укрсоцбанк» будуть функціонувати як окремі юрособи. Причому «надшвидковий процес злиття» не очікується.
«Не секрет, що Укрсоцбанк досить тривалий час був активом на продаж. Такого роду угоди – це нормальний ринковий процес, коли два сильні гравці обмінюються активами. Група UniCredit сьогодні цілком підтримує нас, як і раніше, всі гарантії нашу надійність залишилися незмінними. Для нас і наших клієнтів робота триває у звичному режимі», - зауважила банкір.
У свою чергу президент "Альфа-банку" Олександр Луканов повідомив агентству "ЛігаБізнесІнформ", що наразі немає остаточного рішення щодо подальшої долі "Альфи" та "Укрсоца":
"Це складне питання. Наразі немає остаточного рішення. Є різні ідеї - від створення двох банків з різною спеціалізацією до об`єднання або реструктуризації двох фінансових установ з подальшим продажем одного з них. Остаточно можна буде сказати значно пізніше. Не виключаю, що рішення розтягнеться на кілька років. Зараз можна говорити, що найближчим часом все залишиться як є: працюватимуть два банки. Звичайно, буде більше кооперації, більше обміну інформацією і т.д. Але точно не єдиний банк завтра.
На першому етапі кілька людей рівня супервайзерів з Альфи прийдуть в Укрсоц. Також ми плануємо, що якась кількість топ-менеджменту українського банку прийде в об`єднану структуру. Тобто це буде рух не в одну сторону - від нас до них, це буде дорога з двостороннім рухом", - зазначав топ-менеджер.

"ЕПОНІМ"
Share on Google Plus

0 коммент.:

Отправить комментарий